EATON M22-YED0028 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Maintained, Illuminated, Black Bezel, White Light, 85-264 V
Get it by Tuesday, Apr 14
€154.87 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Function | Maintained |
| Actuator Type | Knob, Screw |
| Bezel Color | Black |
| Height | 1.06" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Length | 1.17" |
| Light Color | White |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes M22S-WLKV-W + M22-LED230-W + M22-K11 + M22S-ST-GB10 |
| Type | Selector Switch With White Light Unit And Legend Plate |
| Voltage Rating | 85-264V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.69 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 2.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- KM SYSTEMS KM50TSBA08045M Boring Bar Holder, 50.00 mm Shank Dia, Coolant Through
- NIBCO NJ9340D S-595-Y Three Piece Ball Valve, Female Solder Cup, 2 Inch Size, Solder End Connection, Bronze
- USA SEALING ZSNDF-12 Hex Standoff, M3x0.5 Thread Size, SS, 14 mm Lg., 4.5 mm O.D.
- GROVE GEAR NH8240010.00 NH-B824-60-L Worm Reducer, 60:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1 Inch O.D, Cast Iron
- EATON HKDB3400FT39W Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, No Terminals, 50/60 Hz
- GENERAL ELECTRIC TEDAS2AB1L Auxiliary Contact Ted
- ANVIL 0338232069 21/2Up 8Rdx2 10Rd J55 Sub Coupling
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Hammer Arrestors
- Tool Bits
- Gas Cylinder Regulators
- Plastic Putties
- Shaft Arbors
- LOC-LINE Flare Nozzle
- LOC-LINE Flat 5 Hole Nozzle
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task Plus 5 General Purpose Gloves
- CONDOR Welding Gloves, Wing Thumb, Standard, Cowhide, Blue
- DIXON Weld End Blue Protection Covers
- SPEARS VALVES PVC Premium Electric Actuated Lug Insert Butterfly Valves, Zinc Lug, EPDM
- TAPCO Traffic Beacons
- MI-T-M HSP Series Industrial Hot Water Gasoline Direct Drive Pressure Washers
- GRAINGER Pipes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-YED0028 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Maintained, Illuminated, Black Bezel, White Light, 85-264 V
€154.87 /unit




