FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Action | Momentary/Maintained/Momentary |
| Actuator Function | Momentary |
| Actuator Type | Knob |
| Bezel Color | Silver |
| Bezel Material | Silver |
| Button Color | White |
| Cam | No Cam Needed |
| Hazardous Location Specification | Not Rated |
| Height | 1.06" |
| Illumination | Illuminated |
| Ip Rating | IP66, IP67, IP69K |
| Length | 1.17" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 13, NEMA 4X |
| Notes | Includes Contact Block Mounting Adapter. Can Be Converted In The Field To Maintained Operation With The Removal Of A Color Coded Adapter. |
| Number Of Positions | 3 |
| Operating Cycles | Light: 100,000, Button: 100,000 |
| Operator Head Material | Polycarbonate |
| Operator Illumination | Non Illuminated |
| Overall Depth | 2.78" |
| Overall Height | 1" |
| Overall Width | 1" |
| Panel Mounting Hole Diameter | 22 mm |
| Series | M22 Series |
| Switch Function @ 1st Position | On |
| Switch Function @ 2nd Position | Off |
| Switch Function @ 3rd Position | On |
| Switch Function @ 4th Position | No Fourth Position |
| Switch Head Color | Black |
| Switch Head Type | Short Lever |
| Type | Selector Switch |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 1.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.69 |
| Ship length (cm) | 2.97 |
| Ship width (cm) | 2.97 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Height | Number Of Operators | Head Material | Contact Form | Nema Rating | Size | Color | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
M22-DDLF-WS-ETCH | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €62.86 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-ETCH | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €65.57 | |
![]() |
M22-DDL-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €57.22 | |
![]() |
M22-DDLF-GR-X1-X0 | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €74.18 | |
![]() |
M22-D-B | IP67, IP69K | 1" | 1 | Plastic | - | - | - | - | €22.21 | |
![]() |
M22-DDLF-WS | - | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €53.19 | |
![]() |
M22-DDLF-GR | IP66 | 13/25" | - | - | - | - | - | - | €58.91 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC EBVB1-3-150EPT-PP Ball Valve, Electric Actuated, 2-Way, EPDM Seal, Polypro., 1-1/2 Inch Size
- APOLLO VALVES 7831101 Mounting Kit 86-100 1 Inch Size, -2 Inch Size, TO A125
- ERICKSON BT40TTGL08090M Shrink Fit Tool Holder And Adapter, 21.00 mm Shank Dia
- DDS 649010SA Rotary Shaft Oil Seal, Sa, Nitrile, 64 mm ID, 90 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- ERICKSON CV40EM038650 End Mill Holder, Cv40 Taper Size, 6-1/2 Inch Projection, 1 Inch Nose Dia
- YANKEE 406-0.6562 Reamer Jobber Reamer 0.6562 In
- WALTER TOOLS 7377828 Jobber Length Drill Bit, 3.70 mm Size, 74 mm Overall Length, Carbide
- RESIDEO V8043A1227 Motorized Zone Valve, NPT 1/2
Explore More
- KEYSHAFT
- Polyester and Fiberglass Air Filters
- Fire Extinguisher Alarms
- Solenoid Valve Manifold Accessories
- Cargo Bars and Hoops
- Glue Guns
- CHICAGO PNEUMATIC CP7763/CP7773 Series Impact Wrenches
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, SAE
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 13 mm Dots
- ANVIL AS100EH Series Channels With Elongated Holes
- MILLER-SMITH EQUIPMENT Heavy Duty Regulator
- SOUTHWIRE COMPANY Maintenance Pro Series Clamp Meter
- AIRMASTER FAN CBU-HP Series High Pressure Belt Drive Centrifugal Upblast Exhaust Fans
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 10 Inch Diameter, Threaded One End
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON M22-WLK3-W Modular Pushbutton, 22.5 mm, Knob, Momentary, Illuminated, Silver Bezel, Ip66
€75.77 /unit




