EATON LSM-XRL Limit Switch Head, Side Rotary Lever
Get it by Wednesday, Apr 8
€71.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Limit Switch |
| Enclosure Material | Die Cast Zinc |
| Height | 1 24/25" |
| Length | 0.94" |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Switch Type | Operator only Side Rotary |
| Type | LS-Titan |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 1.82" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 4.98 |
| Ship length (cm) | 2.39 |
| Ship width (cm) | 4.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Actuator Style | Contact Form | Ac Contact Rating | Electrical Connection | Mounting Type | Height | Operating Force | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LS-11S-S | - | - | - | - | - | - | 4 24/25" | - | €128.02 | |
![]() |
LS-11 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €93.76 | |
![]() |
LSE-02-LA | - | - | - | - | - | - | 3.86" | - | €261.98 | |
![]() |
LS-20 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €114.12 | |
![]() |
LSE-02-RLA40R | - | - | - | - | - | - | 4.71" | - | - | RFQ
|
![]() |
LS-11-ZB | - | - | - | - | - | - | 1.18" | - | €503.05 | |
![]() |
LS4-S11-1-I-ZB | IP65 | - | 1NO/1NC | 6A @ 230V | - | Full Size DIN Rail | 1.57" | - | €759.60 |
Explore Products
- DAYTON 55FG96 Gas Wall And Ceiling Unit Heater, 175000 BtuH Heating Capacity, Blower
- APPLETON ELECTRIC MLEDNA703P5BUD Led Light Fixture, 70W
- MARTIN SPROCKET 5S 16MM Sleeve Coupling Flange
- APPROVED VENDOR SF14448TN Drill Bushing Slip Fixed Drill Size 1-49/64 In
- LOVEJOY 68514477242 Disc Coupling, 111 Inch Lbs Torque, 2.480 Inch Dia., 0.7180 Lbs Inch Sq. Inertia
- MAIN FILTER INC. MF0367016 0280D020BHHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 13.97 Inch Height
- NORLAKE 092007 NOR-LAKE SCIENTIFIC 092007
- GATES 710093335 Hose Coupling, 0.5 Inch I.D, 2.76 Inch Length, 1.29 Inch Cutoff Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Maintenance Set
- Pipe Locators
- Temperature Alarms
- Wire Wrapping Wire
- Definite Purpose Magnetic Contactors
- AKRO-MILS 30288 Akrobins Super Size Bins
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- NORTH BY HONEYWELL Silver Shield Apron
- FACOM 46 VSE Series Insulated Open End Wrenches, 1000 Volt
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- YORK Blowers
- VENCO PRODUCTS Pulleys
- NORTON ABRASIVES K225/K227 Metalite AO Fine Grit Cloth Sheets
- ATLAS COPCO LZB33 Series Vane Air Motors
- STARRETT 99143 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LSM-XRL Limit Switch Head, Side Rotary Lever
€71.04 /unit





