EATON LS-11S-ZB Cabinet Door Safety Interlock Switch, 240 VAC, 24 VDC, 3/6A, 1NO-1NC Contact
Get it by Thursday, May 21
€368.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Limit Switch |
| Connection | Cage clamps |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC, snap action, positive opening |
| Contact Rating | 6A At 240V AC, 3A At 24V DC |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Height | 3.78" |
| Length | 1.22" |
| Max. Ac Amps | 6A |
| Max. Dc Amps | 3A |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Switch Type | Cabinet door interlock |
| Type | LS-Titan |
| Width | 1 8/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.08 |
| Ship height (cm) | 9.6 |
| Ship length (cm) | 3.1 |
| Ship width (cm) | 3.35 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Actuator Style | Contact Form | Ac Contact Rating | Electrical Connection | Mounting Type | Height | Operating Force | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LS-11S-S | - | - | - | - | - | - | 4 24/25" | - | €128.02 | |
![]() |
LS-11 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €93.76 | |
![]() |
LSE-02-LA | - | - | - | - | - | - | 3.86" | - | €261.98 | |
![]() |
LS-20 | - | - | - | - | - | - | 2.99" | - | €114.12 | |
![]() |
LSE-02-RLA40R | - | - | - | - | - | - | 4.71" | - | - | RFQ
|
![]() |
LS-11-ZB | - | - | - | - | - | - | 1.18" | - | €503.05 | |
![]() |
LS4-S11-1-I-ZB | IP65 | - | 1NO/1NC | 6A @ 230V | - | Full Size DIN Rail | 1.57" | - | €708.96 |
Explore Products
- TSUBAKI 40B50FL Finished Bore Sprocket, 50 Teeth, 3/4 Inch Bore
- BUSSMANN CC12H5A-TR Surface Mount Fuse, Time Delay/Slow Blow, 32VDC
- GATES AT5-10-30M-LLUKNTB Synchronous & Timing Belt
- SOUTHWIRE COMPANY 55726401 Metal Clad Armored Cable, 4 Conductor, 4 Awg, Aluminium Armor
- EATON DH363URKV Single-Throw Safety Switch, 100A, Nema 3R, Class H Fuse, Non-Fusible, 3-Pole, Three-Wire
- EDWARDS MFG ED9-PBD90/1X3.5 Pipe Die, 1 x 3-1/2 Inch Size, 90 Degree
- MORSE CUTTING TOOLS 12533 Jobber, 10.8 mm Size
- GATES 36180811 Airdrill, 500 Psi, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Biohazard Waste Cans
- Gas Pressure Washers
- Antistatic Accessories
- Electrostatic Air Filters
- Belt Drive Single Inlet Square Housing Blowers
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Polypropylene White
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- MASTER CASTER Swivel Stem Casters
- TENNSCO Counter Height Storage Cabinet, Clearview Door
- GREENLEE Holesaw Arbours
- CEDARBERG Opti Shields
- IRON HORSE Current Diverter Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LS-11S-ZB Cabinet Door Safety Interlock Switch, 240 VAC, 24 VDC, 3/6A, 1NO-1NC Contact
€368.84 /unit




