EATON KPRL3AGB18-1 Connector Kit
Get it by Monday, Apr 13
€2,831.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Connector Kit |
| Amps Rating | 140A |
| Height | 3 1/2" |
| Length | 10.3" |
| Mounting | Twin |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton Aftermarket Connector Kit |
| Special Feature | Phase Connectors, Deadfront Cover, Hardware And Instructions |
| Type | Panelboard Connector Kit |
| Use With | Gb, Ghb, Ghbs Breakers |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 8 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.58 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 26.16 |
| Ship width (cm) | 20.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Amps Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
KPRL3ABA06-1 | 3" | 140A | €858.63 | |
![]() |
KPRL3ABA12 | 3" | 140A | €1,711.68 | |
![]() |
KPRL3ABA12-1 | 3" | 140A | €1,641.13 | |
![]() |
KPRL3ABA24 | 3" | 140A | €3,766.48 | |
![]() |
KPRL3AED3POA | - | - | €1,315.23 | RFQ
|
![]() |
KPRL3AFD2 | 1 3/4" | 140A | €1,745.92 | |
![]() |
KPRL3AFD3 | 6" | 140A | €1,745.92 |
Explore Products
- SMC VALVES TRBU0604W-20 Tubing, 6 mm Size, Type Tr
- STEARNS BRAKES 1056011Q0BNF Thru Shaft Brake, NEMA2 575VAC
- EATON SVX075A1-4A1N1B4C7D3 Adjustable Frequency Drive, 75HP, DeviceNet, 1 Al, EMC H, 2 AO, No Brake Chopper, FR8
- UNEX FLOW CELL FC99SKW60844-S Gravity Flow Rack, Starter, 60 Inch x 84 Inch, 72 Inch Overall Height, Tilted, 4 Shelves
- TITAN FASTENERS YMB2C
- T&S 5SP-03A Swivel Gooseneck, 3 Inch, With 2.2 GPM Aerator
- APPROVED VENDOR 32417 Fully Threaded Stud, 5/8 In - 11 Thread Size, Steel, 6 In Lg., Gr. 2, Blk Oxide
- T&S 001066-45 O-Ring, Nitrile
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Wheel Adapters
- Portable Gas Heaters
- Ultrasonic Cleaners
- Coolant Filters And Cartridges
- Air Scarifier Accessories
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNC, 3B
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 3000 Series Light Duty Gasket Cutter Kits
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- DWYER INSTRUMENTS 477B Series Handheld Digital Manometers
- SALISBURY Switchboard Mat
- DIVERSI-PLAST 30" Outside Length Nesting Containers
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting Spigots Plugs
- NIBCO Drum Traps
- MERSEN FERRAZ IEC Miniature Fuses, 5x20mm, Quick acting, 5HF, 250VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON KPRL3AGB18-1 Connector Kit
€2,831.01 /unit




