EATON JGU325035G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Digitrip 310 Rms | BH4GJH
EATON JGU325035G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsg Trip, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4GJHModel: JGU325035G
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 150 kAIC at 480V AC, 50 kAIC at 600V AC
Length 9 1/4"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSG
Voltage 600V AC
Width 5"