EATON JGS725032G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, Electronic Lsi Trip, 4-Pole, 250A
Get it by Thursday, May 21
€4,225.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 250A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Frame | JG |
| Height | 6 1/4" |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 40 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 480V AC |
| Length | 9 1/4" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | 4 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Voltage | 600V AC |
| Width | 6 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 15.88 |
| Ship length (cm) | 23.5 |
| Ship width (cm) | 15.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| JGC305032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC305036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €6,350.49 | |
| JGC310032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €5,631.80 | |
| JGC316032G | 3 | JG | 600V AC | €5,631.80 | |
| JGC310036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC316036G | 3 | JG | 600V AC | €6,350.49 | |
| JGC325032G | 3 | JG | 600V AC | €5,930.27 |
Explore Products
- 3M 271ES-12x30yd Pavement Marking Tape, Pressure Sensitive Adhesive
- SPEARS VALVES P705R-030C Running Trap, Hub x Hub, 3 Size, CPVC
- GRAINGER 17935_72_0 Stainless Steel Rectangle Tube 304, 6 Ft Length, 3 Inch Width, 1 1/2 Inch Height, Welded
- INGERSOLL-RAND 93972-2 Seal
- CONEX BANNINGER TP1242 Elbow, 42 x 42mm Size, 90 Degree
- PIP MATA30GYPL-3-RT-S Hand Protection Cut Resistant Gloves, S, Yellow, Dozen
- TEMPCO CSF00094 Finned Strip Heater, 25 1/2 Inch Lg, 24 1/2 Inch Mounting, 2400 W, Offset Terminal
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts
- Metal Forming Machines
- IC Insertion and Extraction Tools
- Temperature Alarms
- Pneumatic Relays
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- OIL SAFE Color Coded Drum Label Kits
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- ANSELL G17K Alphatec Natural Rubber Gloves
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Thread
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT45 Bushed Wing Pulleys
- MAGLINER 2600 Series Slider ramps
- BROWNING TP50M Series Torque Limiters
- JET TOOLS Bench Grinder Stands
- MERIT BRASS X117A Square Head Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON JGS725032G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Breaker, Electronic Lsi Trip, 4-Pole, 250A
€4,225.81 /unit

