EATON HVX150A1-4A1N1B4B5C2 Adjustable Frequency Drive, 150 HP, NEMA Type 1, EMC H, 480 V, N2
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Variable Frequency Drive |
| Amperage Rating | 205A |
| Brake Chopper | No Brake Chopper |
| Communication | Modbus |
| Depth | 30.1" |
| Extended I/o Card | 1AI (mA Isolated), 2 AO (mA Isolated), 1 EXT +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Height | 13 1/2" |
| Hp | 150 hp |
| Input | Three-Phase EMC H |
| Modification | Standard Boards |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 380-500/480V |
| Width | 11 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 310.5 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 76.45 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Hp | Height | Depth | Type | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HVX001A1-2A1B1B4C2D3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5C2 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €7,937.33 | |
| HVX001A1-2A1B1B4C3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €7,972.38 | |
| HVX001A1-2A1B1B4C4 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €8,230.57 | |
| HVX001A1-2A1B1B4B5C3 | - | 12.9" | 7 1/2" | - | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5CA | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5D3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC MLLEDD32D5BH Led Light Fixture, 3000 Lumens, 3/4 Inch Hub Size, 34W, Pendant Mount
- STEARNS BRAKES 108704100156 Brake-Warn Swspln Hub and Disc
- DAYTON 1LPP3 Ac Gearmotor 40 Rpm Odp 115v
- MAIN FILTER INC. MF0491992 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 4.64 Inch Height
- ADAPT-ALL 5300S-16 Straight Adapter, Female S16 DIN Tube x Female S16 DIN Tube, Carbon Steel, Heavy Duty
- REGAL 027697AW Jobber Drill Bit, Regular, 130 Deg. Split Point, #20 Dia., Gold Tip with TiN Point
- WINTERS INSTRUMENTS PPC5294ZR 0-5000 Psi/Kpa 1/2 Inch, Back Brass
- FSI F-ALA-LX380 Rescue Boat, Aluminum, Us Coast Guard Standards, 150 X 68 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Velocity Meters and Anemometers
- Air Compressor Motors
- Manual Lifting Magnets
- Cable Safety Springs
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- VIEGA PROPRESS Adapter Flange, Bronze, Press x Flange
- CHICAGO PNEUMATIC CP82 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- APPROVED VENDOR 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x MNPT
- VULCAN HART Blower Motor
- DESTACO 827 Series Pneumatic Toggle Clamps
- LOCTITE Epoxy Structural Adhesives
- GLOBE SCIENTIFIC Centrifuge Tubes, Red Caps, 15 and 50 ml Capacity
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON HVX150A1-4A1N1B4B5C2 Adjustable Frequency Drive, 150 HP, NEMA Type 1, EMC H, 480 V, N2


