EATON HVX125A1-4A1N1B5C3 Adjustable Frequency Drive, 125 HP, NEMA Type 1, 480 V
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Variable Frequency Drive |
| Amperage Rating | 170A |
| Brake Chopper | No Brake Chopper |
| Communication | Profibus DP |
| Depth | 30.1" |
| Extended I/o Card | 1 EXT +24V DC, 3 RO (NO) |
| Frame Size | FR8 |
| Height | 13 1/2" |
| Hp | 125 hp |
| Input | EMC H Three-Phase |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard Boards |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 380-500/480V |
| Width | 11 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 310.5 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 76.45 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Hp | Height | Depth | Type | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HVX001A1-2A1B1B4C2D3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5C2 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €7,937.33 | |
| HVX001A1-2A1B1B4C3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €7,972.38 | |
| HVX001A1-2A1B1B4C4 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €8,230.57 | |
| HVX001A1-2A1B1B4B5C3 | - | 12.9" | 7 1/2" | - | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5CA | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5D3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
Explore Products
- APPROVED VENDOR 250294BG Coupling Nut, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 1 In Wd., 3 In Lg., Gr. 2, Right Hand
- RIDGID 36112 Tube Bender, 16mm Bend Radius
- HOFFMAN CTS66EFCONT90SS 17784 Wireway, 90 Deg. Elbow, 6 x 6 Inch Size, 304 SS, Sloped Outward Without Tabs
- CONEX BANNINGER TP01IM281/0 Straight Connector, 28 x 1 Inch Size
- EATON ECN0511BFA-R63/D
- HONEYWELL V5852A2015 Cartridge Globe Valve, 2 Way, 1/2 Inch Size
- SMC VALVES SY5220-5MO-01 Valve, 1/8 Inch Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Modular Shelf Cabinets
- Class CC Fuses
- Headbands Sweatbands and Cooling Headwear
- Nesting Bins
- Underground Enclosures
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, White
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- NORTON ABRASIVES Extra Fine Grade PSA Sanding Disc Roll
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- VESTIL LAD Series Rolling Warehouse Ladders, 6-11 Step, Grip Strut
- INA Flange Mount Rolling Element Bearings
- TRITAN British Standard Roller Chain Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON HVX125A1-4A1N1B5C3 Adjustable Frequency Drive, 125 HP, NEMA Type 1, 480 V


