EATON HVX100A1-2A1N1B4CA Adjustable Frequency Drive, 100 HP, NEMA Type 1, 230 V, No Brake Chopper
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Variable Frequency Drive |
| Amperage Rating | 100A |
| Brake Chopper | No Brake Chopper |
| Communication | Johnson Controls N2 |
| Depth | 30.1" |
| Extended I/o Card | 1AI (mA Isolated), 2 AO (mA Isolated) |
| Frame Size | FR8 |
| Height | 13 1/2" |
| Hp | 100 hp |
| Input | Three-Phase EMC H |
| Keypad | Alphanumeric |
| Modification | Standard Boards |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Software | Standard |
| Type | HVX 9000 Open Drive |
| Voltage Rating | 230/208-240V |
| Width | 11 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 310.5 |
| Ship height (cm) | 34.29 |
| Ship length (cm) | 76.45 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Hp | Height | Depth | Type | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HVX001A1-2A1B1B4C2D3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5C2 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €7,937.33 | |
| HVX001A1-2A1B1B4C3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €7,972.38 | |
| HVX001A1-2A1B1B4C4 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | €8,230.57 | |
| HVX001A1-2A1B1B4B5C3 | - | 12.9" | 7 1/2" | - | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5CA | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
| HVX001A1-2A1B1B4B5D3 | 1 hp | 12.9" | 7 1/2" | HVX 9000 Open Drive | - | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 6F.5X1-12 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.5 Inch Thick, 1 Inch X 12 Inch Size, Hot Rolled, Mill
- GRAINGER BULK-PR-AC-77 Plastic Rod, 2 Ft Length, White, Opaque, 100 Psi Tensile Strength
- APPROVED VENDOR MSCX02530-100P1 Machine Screw, M2.5x0.45 Thread Size, SS, 30 mm Lg., Cheese, Plain
- WEG 00718OT3E213TC-S 12651240 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 213/5TC Frame, 5.5 HP, 1480 RPM, 415 V
- THOMAS & BETTS TRIB50 Insulating Bushing, Thermoplastic, Plain, 1/2 Inch Size, 1 9/32 Inch Length, Insulated
- EATON GHC2050 Molded Case Circuit Breaker, Type Ghc, 2-Pole, 50A, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc
- VERMONT GAGE 112113620 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 13.62 mm Size
- VOLKEL 85041 Round Die, Form AHSS BS 1127, BSF 9/16 x 16 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Abrasive Cut-Off and Chop Wheels
- Knockout Hole Punches
- Package Stops
- Work Coveralls
- Vacuum Regulators
- STARRETT Steel Straight Edge
- MCR SAFETY BearKat Series, Wraparound Frame Safety Glasses
- ANSELL 11-947 Hyflex Durable Cut Resistant Gloves With Enhanced Grip
- LOC-LINE 1/4 Inch Sockets To 1/8 Inch FNPT Connectors
- TEMPCO TRH3 Series Tubular Radiant Heaters
- RONSTAN Screw Pin Bow Shackle
- DURA-SHELF Solid Top Shelf
- WALTER TOOLS Jobber Drill 3mm Carbide
- LENNOX Blower Assemblies
- DESTACO Guide Pieces
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON HVX100A1-2A1N1B4CA Adjustable Frequency Drive, 100 HP, NEMA Type 1, 230 V, No Brake Chopper


