EATON HMX040B4NA H-Max Drive, 30 Hp, 40A, 480V, Intellidisconnect Nema Type 12, No Brake Chopper | BH3HMT
EATON HMX040B4NA Adjustable Frequency Drive, 40A, 30 HP, IntelliDisconnect NEMA Type 12, 480 V, FS6
Item: BH3HMTModel: HMX040B4NA
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Variable Frequency Drive
Amperage Rating 40A
Brake Chopper No Brake Chopper
Depth 45.45"
Frame Size FR6
Height 13.67"
Hp 30 hp
Nema Enclosure Rating NEMA 12
Series IntelliDisconnect Series
Software Type A
Voltage Rating 480V