EATON HMX040A4NA H-Max Drive, 30 Hp, 40A, 480V, Intellidisconnect Nema Type 1, No Brake Chopper | BH3HMJ
EATON HMX040A4NA Adjustable Frequency Drive, 40A, 30 HP, IntelliDisconnect NEMA Type 1, 480 V, FS6
Item: BH3HMJModel: HMX040A4NA
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Variable Frequency Drive
Amperage Rating 40A
Brake Chopper No Brake Chopper
Depth 45.45"
Frame Size FR6
Height 13.67"
Hp 30 hp
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Series IntelliDisconnect Series
Software Type A
Voltage Rating 480V