EATON HMX028B2NAPE H-Max Drive, 10 Hp, 28A, 230V, Intellidisconnect Nema Type 12, No Brake Chopper | BH3HCZ
EATON HMX028B2NAPE Adjustable Frequency Drive, 28A, 10HP, Output Contactor, NEMA Type 12, FS5, 230V
Item: BH3HCZModel: HMX028B2NAPE
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Variable Frequency Drive
Amperage Rating 28A
Brake Chopper No Brake Chopper
Depth 37.3"
Frame Size FR5
Height 13.22"
Hp 10 hp
Nema Enclosure Rating NEMA 12
Options Output Contractor
Series IntelliDisconnect Series
Software Type A
Voltage Rating 230V
Width 9.66"