EATON HMX016A2NAPEL3 H-Max Drive, 5 Hp, 16A, 230V, Intellidisconnect Nema Type 1, No Brake Chopper | BH3GHQ
EATON HMX016A2NAPEL3 Adjustable Frequency Drive, 16A, 5HP, Pilot Light, 230V, IntelliDisconnect NEMA 1, FS5
Item: BH3GHQModel: HMX016A2NAPEL3
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Variable Frequency Drive
Amperage Rating 16A
Brake Chopper No Brake Chopper
Depth 37.3"
Frame Size FR5
Height 13.22"
Hp 5 hp
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Options Pilot Lights Output Contractor
Series IntelliDisconnect Series
Software Type A
Voltage Rating 230V
Width 9.66"