EATON HMCP250K5C Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 250 A | AG8PVX
EATON HMCP250K5C Motor Circuit Protector, 250A, 3-Pole, Frame J-K, 1000-2000A, 600 V, 250 Vdc, Non-Aluminum
Item: AG8PVXModel: HMCP250K5C
In Stock : 5 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 250A
Frame Size Frame J-K
Height 10"
Length 4.06"
Magnetic Trip Range 1000-2000A
Number Of Poles 3
Terminal Material Non Aluminum
Terminals Line And Load
Type Motor Circuit Protector
Voltage Type AC
Width 4.13"