EATON HMCP250A5A01D01 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 250 A | BH3FCG
EATON HMCP250A5A01D01 Motor Circuit Protector, 250A, 3-Pole, Frame J-K, 350-700A, 600 V, 250 Vdc
Item: BH3FCGModel: HMCP250A5A01D01
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 250A
Auxiliary Switch 1A-1B Left Pigtail Same Side
Frame Size Frame J-K
Height 10"
Length 4.06"
Magnetic Trip Range 350-700A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Terminals 0.250-20 Imperial Line And Load
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"