EATON HMCP070M2A05 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 70 A | BH3EUA
EATON HMCP070M2A05 Motor Circuit Protector, 70A, 3-Pole, Frame J-K, 210-700A, 600 V, 250 Vdc
Item: BH3EUAModel: HMCP070M2A05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 70A
Auxiliary Switch 1A-1B Right Pigtail Same Side
Frame Size Frame J-K
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 210-700A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"