EATON HMCP050K2CM01 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | BH3ETN
EATON HMCP050K2CM01 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame J-K, 50-500A, 600 V, 250 Vdc, Line And Load
Item: BH3ETNModel: HMCP050K2CM01
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 50A
Frame Size Frame J-K
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 50-500A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Mounting Hardware English Thread Base
Number Of Poles 3
Terminal Material Non Aluminum
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"