EATON HMCP050K2CB02S26 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | BH3ERX
EATON HMCP050K2CB02S26 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame J-K, 50-500A, 600 V, 250 Vdc, Line And Load
Item: BH3ERXModel: HMCP050K2CB02S26
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Alarm Lockout 1MK-1BK Left Pigtail Rear
Amperage Rating 50A
Frame Size Frame J-K
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 50-500A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"