EATON HMCP050K2CA13 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | BH3ERP
EATON HMCP050K2CA13 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame F, 50-500A, 600 V, 250 Vdc, Non-Aluminum
Item: BH3ERPModel: HMCP050K2CA13
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 50A
Auxiliary Switch 2A-2B Right Pigtail Rear
Frame Size Frame F
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 50-500A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Terminal Material Non Aluminum
Terminals Line And Load
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"