EATON HMCP050K2A02 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | BH3EQP
EATON HMCP050K2A02 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame J-K, 50-500A, 600 V, 250 Vdc
Item: BH3EQPModel: HMCP050K2A02
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 50A
Auxiliary Switch 1A-1B Left Pigtail Rear
Frame Size Frame J-K
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 50-500A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"