EATON HMCP050G2SA12 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | BH3EQG
EATON HMCP050G2SA12 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame J-K, 80-120A, 600 V, 250 Vdc, Line And Load
Item: BH3EQGModel: HMCP050G2SA12
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 50A
Auxiliary Switch 2A-2B Right Pigtail Same Side
Frame Size Frame J-K
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 80-120A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"