EATON GCHMVD12BX Handle Mechanism, S2 Handle Mechanism, Frame Gc, Blue, Nema 4/4X, 12 Inch
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Handle Mechanism |
| Frame Size | Frame GC |
| Handle Color | Blue |
| Height | 12" |
| Length | 6" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4, NEMA 4X |
| Series | Series C |
| Shaft Length | 12" |
| Type | S2 Handle Mechanism |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 20.32 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- HARTING 09200160441 Rectangular Connector Hood, Size 16 A, Top, Single-Entry, Pg21 Cable Entry, Ip65, Aluminum
- TSUBAKI H35B26F-1D Finished Bore Sprocket, 26 Teeth, 1-1/4 Inch Bore
- APPROVED VENDOR 2NJC6 U Channel Uhmw 47/64 Leg 1 1/4 Inch x 10 Feet
- RINGERS GLOVES 298-13 Glove Ir 3xl Hi Visibility Pair
- SK PROFESSIONAL TOOLS 40329 Socket 1/2 Inch Drive 29mm 12 Point Standard
- COOPER B-LINE 36S Terminal Strap Kit
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BG014 Selector Switch Non-illuminated Keyed
- ANVIL 0500307111 Extended Pipe Clamp, Hot-Dipped Galvanized, 6 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic and Oil Filtration Systems
- Water Baths
- Mechanical Connectors
- Annular Cutter Sets
- Spherical Roller Bearings
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 4H5H, Metric Fine
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- DIXON 4-Lug Hose Ends
- RED DEVIL Classic Shakers
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Unions 2000, Socket x Socket with EPDM O-ring Seal
- METZ CONNECT Cable Couplers
- SANDPIPER Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON GCHMVD12BX Handle Mechanism, S2 Handle Mechanism, Frame Gc, Blue, Nema 4/4X, 12 Inch






