EATON GCHMVD12B Handle Mechanism, High Performance Rotary Handle Kit, Frame J-K, Blue, 12 Inch
Get it by Wednesday, Apr 8
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Handle Mechanism |
| Frame Size | Frame J-K |
| Handle Color | Blue |
| Height | 6 1/2" |
| Length | 12" |
| Series | Series C |
| Shaft Length | 12" |
| Type | High Performance Rotary Handle Kit |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.89 |
| Ship height (cm) | 16.51 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- NEWCO 963A2M03X20
- EATON 10250T185L Pilot Light Without Lens, 30 mm Size, Transformer, 600 VAC, LED, Round, Pressure Terminal
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS B140800RC 213864 Boring Bar, Carbide Tin, 0.14 x 0.8 Radius x 3/16 Shank Dia
- MAIN FILTER INC. MF0876186 30P0EAM101F1 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 5.31 Inch Height
- WEG 01036OT3E213TC-S 12674692 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 213/5TC Frame, 7.5 HP, 2950 RPM, 415 V
- SMC VALVES NCDGBN32-0100 Round Body Cylinder, 32 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- PARKER 14E01B10FC
- HUMBOLDT H-2860W Tamper, Wood
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Drill Bore and Wire Gauges
- Reciprocating Saw Accessories
- Sound Level Calibrators
- Filtration Breather Accessories
- Aluminized Aprons
- DESTACO Swivel Foot Spindle
- MECHANIX TAA M-Pact 3 Covert Tactical Impact Resistant Gloves
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Amber, Wide Mouth
- ZSI-FOSTER Duct Supports
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Bin Rail Holders
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- CLEVELAND Taper Length Drill Bits
- PIP Evaporative Cooling Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON GCHMVD12B Handle Mechanism, High Performance Rotary Handle Kit, Frame J-K, Blue, 12 Inch






