EATON FRF2FK12 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 50/90A, F Frame
Get it by Thursday, May 21
€10,687.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Control Center |
| Circuit Breaker Type | HFD |
| Feed Type | Dual |
| Height | 16" |
| Length | 22" |
| Operation | Lever/Slider Handle |
| Size | 12" |
| Trip Rating | 50/90A |
| Width | 25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
| Ship height (cm) | 40.64 |
| Ship length (cm) | 55.88 |
| Ship width (cm) | 63.5 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- ECEF 6611540 Disc, 115mm Diameter, 40 Pcs., Metal
- SPEARS VALVES 280-102029 Surface Reducer, Socket, Low Head, PIP, 10 x 8 Size, PVC
- APPROVED VENDOR U51300.016.0250 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 2 1/2 In Lg., Std, Flat
- HONEYWELL 14004406-121/U Fahrenheit Scale, 60F To 90F, Chrome, Thermostat
- ZSI-FOSTER 310-42 ZSI 310-42
Explore More
- KEYSHAFT
- Manual Rebar Cutters/Benders
- Mechanical Connectors
- BNC Adapters
- Pendant and Control Station Accessories
- Fluorescent Lighting Battery Backup Systems
- TYGON B-44-4X Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- CAROL Cable Welding 100 Feet Black
- DIXON Garden Hose Adapters
- B & P MANUFACTURING Studio Carts
- EBERBACH Large Orbital Shakers
- BDG Knit General Purpose Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FRF2FK12 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 50/90A, F Frame
€10,687.81 /unit

