EATON FJJ1R14 Single Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 225A, J Frame
Get it by Thursday, May 21
€13,976.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Control Center |
| Circuit Breaker Type | HJD |
| Feed Type | J frame |
| Height | 16" |
| Length | 22" |
| Operation | Rotary Handle |
| Size | 14" |
| Trip Rating | 225A |
| Width | 25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 40.64 |
| Ship length (cm) | 55.88 |
| Ship width (cm) | 63.5 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- NIBCO 9100200 611 Tee, Cup x Cup x Cup, 1 1/4 x 1 1/4 x 1 Inch Size, Wrot
- ACUAMP CTF-5RL-0200 AC Current Transformer, Solid Core, 200A Primary, 5A Secondary
- PRECISION BRAND 24454 Arbor Shim 0.0250 x 1 1/2 Id
- SPEARS VALVES 806-120CF Elbow, 90 Deg., Socket, Schedule 80, Fabricated, 12 Size, CPVC
- ROTOR CLIP HO-156SS Retaining Ring, Internal, Circlip, 0.062 Inch Thk, 1.658 Inch Grv Dia., SS
- LUCKY LINE PRODUCTS 1660020 Key Identifiers Large Assorted
- PIP 313-1375B-LY/3X Protective Clothing High Visibility Shirt, 3XL, Hi-Vis Yellow, Each
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Panel Meters
- Open End Wrench Sets
- Door Lever Locksets
- Wire Management Tools
- Earth Auger
- IRONCLAD I-Viz Reflective Orange Task Specific Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- MUELLER INDUSTRIES 1601-A Chexter Check Valves
- SPEARS VALVES CPVC New Style Tank Adapters With FKM Gaskets, Fipt x SR Fipt SS Collar
- BOSTON GEAR Automation
- SCHNEIDER ELECTRIC Covers
- HAMILTON Shock Absorbing Workhorse Casters
- LEGRIS 0144 Series Equal Stud Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FJJ1R14 Single Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 225A, J Frame
€13,976.38 /unit

