EATON FDF2HB12 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 20/70A, F Frame
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Control Center |
| Circuit Breaker Type | HFD |
| Feed Type | Dual |
| Height | 16" |
| Length | 22" |
| Operation | Slider Handle |
| Size | 12" |
| Trip Rating | 70/20A |
| Width | 25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
| Ship height (cm) | 40.64 |
| Ship length (cm) | 55.88 |
| Ship width (cm) | 63.5 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- PARKER MPS-V34G-PCI
- ADAPT-ALL 9020TP-16-16-02 Test Port Tee, Male Jic x Female Jic x Female Bspp, Carbon Steel
- APPLETON ELECTRIC 32ET5 Earthtag
- SHUR-LINE PE50648 Flat Paint Brush, 2 Inch Length
- HOLO-KROME 42052 82126 Alloy, Socket Set Screw, Knurl Point 1/2-13 x 1/2 Size
- DEWALT DWA2T35IR Impact Ready Screwdriving Set 35 pcs.
- INSIZE 6311-21 Micrometer Setting Standard, Pieces, 21 Inch Length, 21 Inch Included Lengths
- CHRISLYNN 82193X Metric Thread Insert Kit, M30x3 Thread Size, 1 7/32 In Drill Size, 45 mm Insert Lg.
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant Gloves
- Hex/Torx Keys
- Fuse Holders
- Bearing Packers
- Dry Vinyl Plating Tapes
- AKRO-MILS 35225 Nest And Stack Totes
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm and Fingertips
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, BSPT Thread, Acetal Gray
- CHAINFLEX Tray Cable, 18 Max Amps
- SPEARS VALVES Reverse In Line 50 GPM PVC White Reverse Tee Filters
- EREM Diagonal Cutters
- FINNERAN Vials
- RULAND MANUFACTURING WSPK Series Shaft Collars, Two Piece, Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FDF2HB12 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 20/70A, F Frame

