EATON FAZ-XAM002 Faz Auxiliary Trip Indicating Contact
Get it by Monday, Apr 13
€86.40 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Contact |
| Amps Rating | 4A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Height | 3 1/4" |
| Length | 1/4" |
| Notes | Small Selector Screw Changes Mode. 2 Form C (Changeover) Contacts. Installs Left Side Of Faz/Shunt Trip. Aux Contacts Switch When Faz Is Tripped Electrically Or Manually. Trip Indicating Contact Switches Only When Faz Tripped Electrically |
| Product Name | Eaton FAZ auxiliary trip indicating contact |
| Trip Type | Trip-indicating |
| Voltage Rating | 250V |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.06 |
| Ship height (cm) | 8.26 |
| Ship length (cm) | 0.64 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 8536.20 |
| Country of Origin | RS |
Explore Products
- DIXON B7WWW-R300U Short Tee, Weld, Unpolished, 3 Inch Size
- BALDWIN FILTERS PA2319 Air Filter Element/inner
- STA-KON F9017 Non-Insulated Ferrule, Length 0.591 Inch
- PARKER EZ-501-8FP Quick Coupling, 1/2 Inch Thread Size, Steel
- COXREELS 7474-6-R
- OSG 1252608 Pipe and Conduit Thread Tap, 3/4 Inch - 14 Thread Size, 1 23/64 Inch Thread Lg, TiCN
- WEG CWM12-01-30X47 Contactor, 400-415V at 50Hz/480V at 60Hz
- STARRETT-UK C33MH-300 56412 Combination Square with Square Head, 300 mm Blade Length, Cast Iron
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FAZ-XAM002 Faz Auxiliary Trip Indicating Contact
€86.40 /unit
