FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | IEC Supplementary Protector |
| Ac Voltage Rating | 277/480V AC |
| Amps | 16A |
| Application | Appliances And Some Motors, Motors, Business Equipment, Control Circuits And Coils, Plc Wiring, Industrial, Lighting, Pilot Devices, Small Transformers, Transformers And Power Supplies |
| Circuit Breaker Actuator | Toggle |
| Circuit Breaker Mounting Style | DIN Rail |
| Curve Type | D |
| Dc Voltage | 96V DC |
| Dc Voltage Rating | 96V DC |
| Depth | 3" |
| Length | 3" |
| Max. Air Rating | 10kA |
| Max. Air Rating | 15 kA At 240/415V AC |
| Max. Wire Size | 4 AWG |
| Meets Ul Type | UL 1077 |
| Min. Wire Size | 18 AWG |
| Mounting Style | Din Rail |
| Number Of Poles | 3.0 |
| Phase | 3 |
| Series | FAZ Series |
| Terminal Connection | Lug |
| Terminal Connection Type | Lug |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 8536.20 |
| Country of Origin | RO |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Ac Voltage Rating | Max. Air Rating | Curve Type | Dc Voltage Rating | Depth | Dc Voltage | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FAZ-B1/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 3.5" | 48V DC | 1 | €72.00 | |
| FAZ-B2/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 0.69" | 48V DC | 1 | €93.60 | |
| FAZ-B3/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 0.69" | 48V DC | 1 | €72.00 | |
| FAZ-C25/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €129.60 | |
| FAZ-C32/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 | |
| FAZ-C40/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 | |
| FAZ-C50/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 |
Explore Products
- EATON 8BA2-.5E Expulsion Fuse Refill Unit, 0.5 A, 8.3 kV, Ceramic/Glass Epoxy
- BOSTON GEAR 78329 Service Kit, 2-1/2 Bore
- WATTS 405NRS FLGXGRV 8 0701354 Resilient Wedge Gate Valve, 8 Inch Inlet, 200 Psi Max. Pressure, Iron
- WINTERS INSTRUMENTS PWL2826 Welding Gauge, 2.5 Inch, 0-400 Psi/Kpa 1/4 Btm
- SIOUX CHIEF 861-58IN
- GENERAL ELECTRIC THQD32200WL Circuit Breaker Feed-thru 200 Amp 240vac 3p 22kaic@240v
- DORIAN ASGTHR1212-H03
- CELLTREAT 229665 Petri Dish
Explore More
- KEYSHAFT
- OEM Specialty Blowers
- Firefighter Gloves
- Desk Mover and Dolly Accessories
- Idler Sheaves
- Twist Lock Device Accessories
- LOC-LINE Replacement Shield
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TM 250 Gas Springs, Metric
- MUELLER INDUSTRIES 109MHT Silent Check Valves
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- EDWARDS SIGNALING Air Horns
- WEG ESWX-Series Explosion Proof Starters
- ZING Group Lockout Boxes
- DURAPULSE GS20 Series AC General Purpose Drives
- ZSI-FOSTER Python Series Cable Clamps, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FAZ-D16/3 Supplementary Protector 16a 3p 480vac
€190.80 /unit
