FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | IEC Supplementary Protector |
| Ac Voltage Rating | 277/480V AC |
| Amps | 6A |
| Application | Appliances And Some Motors, Motors, Business Equipment, Control Circuits And Coils, Plc Wiring, Industrial, Lighting, Pilot Devices, Small Transformers, Transformers And Power Supplies |
| Circuit Breaker Actuator | Toggle |
| Circuit Breaker Mounting Style | DIN Rail |
| Curve Type | C |
| Dc Voltage | 96V DC |
| Dc Voltage Rating | 96V DC |
| Depth | 2.07" |
| Length | 2.07" |
| Max. Air Rating | 10kA |
| Max. Air Rating | 15 kA At 277/480V AC |
| Max. Wire Size | 4 AWG |
| Meets Ul Type | UL 1077 |
| Min. Wire Size | 18 AWG |
| Mounting Style | Din Rail |
| Number Of Poles | 3.0 |
| Phase | 3 |
| Series | FAZ Series |
| Terminal Connection | Lug |
| Terminal Connection Type | Lug |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.26 |
| Ship length (cm) | 5.26 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 8536200040 |
| Country of Origin | RO |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Ac Voltage Rating | Max. Air Rating | Curve Type | Dc Voltage Rating | Depth | Dc Voltage | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FAZ-B1/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 3.5" | 48V DC | 1 | €72.00 | |
| FAZ-B2/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 0.69" | 48V DC | 1 | €93.60 | |
| FAZ-B3/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 0.69" | 48V DC | 1 | €72.00 | |
| FAZ-C25/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €129.60 | |
| FAZ-C32/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 | |
| FAZ-C40/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 | |
| FAZ-C50/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 |
Explore Products
- SANDVIK COROMANT TPG 323T0320 670 Turning Insert, Finishing, Triangle, Tpgn, 0.375 Inch Inscribed Circle, Neutral
- BOSTON GEAR P01562
- SPEEDAIRE 30E580 Hose Coupling, Plug, 1/4 in Body Size, 1/2 in Hose Fitting Size, FNPT
- REGAL 050876AM Ball End Mill, Single End, 1 Inch Dia., 8-1/2 Inch Length, 4 Flutes, Bright
- WESTWARD 20AR01 Tig Welding Rod, Low-Alloy Steel, Er90S-B9, 1/8 x 36 Inch Size, 1 Lb.
- COXREELS 1185-1524-EA-BUXX Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1-1/2 Inch Inner Dia., 75 feet Length
- WOODHEAD 1200730317 775030K02F180 Cordset, 5 Pole, Male Female, 18 Feet, 18/5 Size, TPE
- SMC VALVES KQ2T11-35NS Branch Tee, 3/8 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Inspection Equipment
- Wet Mop Kits
- Clamp On Power Meters
- Lockset Cylinders
- Fiberglass Sheets Film and Flat Stock
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 120 mm Opening
- DAYTON Cartridge Filters, HEPA Filtration Type, Paper
- EATON Underground Pull Sections
- MARTIN SPROCKET 20 Deg. Angle Machined Gear Racks, 4 Diameteral Pitch
- HOBART Door Gaskets
- 3M 56 Polyester Film Electrical Tapes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FAZ-C6/3 IEC Supplementary Protector, 6 A, 96 VDC, 15kA at 277/480 VAC, Lug, FAZ, 277/480 VAC
€190.80 /unit
