FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | IEC Supplementary Protector |
| Ac Voltage Rating | 277/480V AC |
| Amps | 15A |
| Application | Appliances And Some Motors, Motors, Business Equipment, Control Circuits And Coils, Plc Wiring, Industrial, Lighting, Pilot Devices, Small Transformers, Transformers And Power Supplies |
| Circuit Breaker Actuator | Toggle |
| Circuit Breaker Mounting Style | DIN Rail |
| Curve Type | C |
| Dc Voltage | 96V DC |
| Dc Voltage Rating | 96V DC |
| Depth | 2.07" |
| Length | 2.07" |
| Max. Air Rating | 10kA |
| Max. Air Rating | 15 kA At 415V AC |
| Max. Wire Size | 4 AWG |
| Meets Ul Type | UL 1077 |
| Min. Wire Size | 18 AWG |
| Mounting Style | Din Rail |
| Number Of Poles | 3.0 |
| Phase | 3 |
| Series | FAZ Series |
| Terminal Connection | Lug |
| Terminal Connection Type | Lug |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.26 |
| Ship length (cm) | 5.26 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 8536.20 |
| Country of Origin | RO |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Ac Voltage Rating | Max. Air Rating | Curve Type | Dc Voltage Rating | Depth | Dc Voltage | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FAZ-B1/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 3.5" | 48V DC | 1 | €72.00 | |
| FAZ-B2/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 0.69" | 48V DC | 1 | €93.60 | |
| FAZ-B3/1-SP | 1.0 | 277/480V AC | 15 kA At 240/415V AC | B | 48V | 0.69" | 48V DC | 1 | €72.00 | |
| FAZ-C25/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €129.60 | |
| FAZ-C32/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 | |
| FAZ-C40/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 | |
| FAZ-C50/2 | 2.0 | 277/480V AC | 15 kA At 277/480V AC | C | 96V DC | 1.38" | 96V DC | 1 | €142.20 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0066389 XD040T40A Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron, Viton Seal, 3.85 Inch Height
- HUB CITY 0220-09436 Worm Gear Speed Reducers, 182-4TC Input Flange, Hollow Bore Output, Right Angle
- SPEARS VALVES 448-020GBC Cap, FPT, Gray, 2 Size, PVC
- APPROVED VENDOR 48J071 General Purpose Dolly 30 x 18 Hardwood
- WOODHEAD 1300500229 ENQ2115M050 Cordset, MMJ, 5m, Stranded
- ANVIL 0338221039 11/4 X 1 Extra Heavy Plain X Threaded Swage Nipple
- FEDERAL SIGNAL SLM600R Warning Sounder Light, Red, LED, 12 to 24VAC/DC or 120 to 240VAC, Varies
- SMC VALVES AS2201F-01-08A Flow Controller, 1/8 Inch Size, Standard Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Toggle Valves
- Pipe Threading Machine Stands
- PTFE Tubing
- Lamp Changers
- Exhaust Port Flow Controls
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- ML KISHIGO Economy Rainwear Set, Lime
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, 13 Gauge, White
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Yellow
- DMS Window Vests
- HCL FASTENERS Ezyclik-P Nylon Hose Clamp
- EDWARDS SIGNALING 200 Class Bulb Modules
- VOLLRATH Bowl Lifter assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FAZ-C15/3 IEC Supplementary Protector, 15 A, 96 VDC, 15kA at 415 VAC, Lug, FAZ, 277/480 VAC
€190.80 /unit
