EATON F1S07HPXD FLAnge-Mounted Handle Mechanism, Dual Flex, F-Frame, Frame J-K, Nema 4/4X, 7 Ft
Get it by Thursday, May 21
€1,980.36 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Handle Mechanism |
| For Use With | F-Frame |
| Frame Size | Frame J-K |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 20" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4, NEMA 4X |
| Series | Series G |
| Shaft Length | 7 ft. |
| Special Features | Dual Flex |
| Type | High Performance Flex Shaft Flange-mounted Handle Mechanism |
| Width | 19" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 48.26 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPWBL7075G225FQ High Pressure Sodium Light Fixture, 70W
- LINN GEAR 25b24ss Sprocket, 1.915 Inch Pitch Diameter, .375 Inch Stock Bore, Stainless Steel
- MERIT BRASS X116-04 Cap, Size 1/4 Inch
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR74-2460S Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 24 x 60 x 74 Inch Size, Stainless Steel
- EATON XTAE009B01D1P6 Electronic Motor Starter, 9 A, 550 V 50 Hz, 600 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1.0-1.6 A
- CLEVELAND C14829 2133 Screw Machine Drill Bit, 6 mm Size, 28 mm Flute Length, 66 mm Overall Length
- VULCAN HART 00-428693-00004 Pull Rod
- VICKERS 02-127798
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Reel Mounting Brackets
- Dual Pressure Controls
- Medical Carts
- Electric Hydraulic Accessories
- Gasket Cutters
- FABENCO MZ Series Pivoting Mezzanine Safety Gates
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- YELLOW JACKET PLUS II Hoses With Compact Ball Valve End
- ANVIL AS633 Series Open Angle Connectors, 2-Hole
- ANVIL AS793 Series Close Angle Connectors, 4-Hole
- AMERICAN LOCK Keyed Alike Open Shackle Government Padlocks
- PALMGREN Hydraulic Presses
- BUSSMANN D Series British and IEC Fuses
- SPEARS VALVES PVC Gate Valves, BSP Threaded, Buna-N, Metric
- STANDARD ABRASIVES Mounted Flap Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON F1S07HPXD FLAnge-Mounted Handle Mechanism, Dual Flex, F-Frame, Frame J-K, Nema 4/4X, 7 Ft
€1,980.36 /unit

