EATON EU1E-SWD-1TC Single T-Housing Module
Get it by Tuesday, Apr 14
€261.30 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wiring System |
| Amps | 4A |
| Enclosure Type | Single T Housing |
| Height | 1 1/2" |
| Length | 4" |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -18°F |
| Number Of Inputs | 1 Thermocouple |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Amps | Voltage | Number Of Poles | Nema Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SWD4-100LF8-24 | 1 1/2" | - | - | - | - | €398.28 | |
![]() |
SWD4-10LF8-24-2S | 1" | - | - | - | - | €109.61 | |
![]() |
SWD4-3LF8-24-2S | 1" | - | - | - | - | €22.46 | |
![]() |
SWD4-8MF2 | 0.05" | - | - | - | - | €3.90 | |
![]() |
SWD4-M1LR5-SR | 1/2" | 4A | 250V AC/300V DC | - | - | €46.51 | |
![]() |
SWD4-M1LR5-RS | 1/2" | 4A | 250V AC/300V DC | - | - | €46.51 | |
![]() |
SWD4-M1LR5-1-2S | 1/2" | 2A | - | - | - | €27.26 |
Explore Products
- ANVIL 0330559766 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, 6 Inch Pipe Size, 4 Inch Length
- APPLETON ELECTRIC MLAL152J1GMTFTE High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- SMC VALVES MSQB50A-M9BASDPC Rotary Actuator, 50 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- WALTER TOOLS A3289DPL-4 5537137 Coolant Fed Drill 4mm 140 Carbide
- WERMA 82820055 Industrial Signal Beacon, 98mm, Green, Flashing Strobe, IP65, Base Mount, 24 VDC
- BUNTING BEARINGS B932C006010-13 Cored Cast Bar, Size 3/4 x 1-1/4 x 13 Inch
- VERMONT GAGE 172208330 Long Reversible Gage, Class X Go, Chrome
- TITAN FASTENERS DMA66056
Explore More
- KEYSHAFT
- Stormwater Management
- Painting and Finishing Tools
- Lawn Sprinklers
- Rod Hangers
- Arc Flash Clothing Accessories
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 38 x 19 mm
- ASCO VALVES Solenoid Valve Rebuild Kits
- HOFFMAN Type 4 Two Door with Floor Stand Enclosures
- WATTS RK-774/774DCDA Series Backflow Preventer Repair Kit
- SEALMASTER SRC Light Duty Rubber Mounted Insert Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EU1E-SWD-1TC Single T-Housing Module
€261.30 /unit




