EATON EU1E-SWD-1AX-2 Single T-Housing Module
Get it by Tuesday, Apr 14
€218.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wiring System |
| Amps | 4A |
| Enclosure Type | Single T Housing |
| Height | 1 1/2" |
| Length | 4" |
| Max. Operating Temp. | 158°F |
| Min. Operating Temp. | -18°F |
| Number Of Inputs | 1 Analog |
| Warranty | 1 yr. |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 3.81 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Amps | Voltage | Number Of Poles | Nema Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
SWD4-100LF8-24 | 1 1/2" | - | - | - | - | €398.28 | |
![]() |
SWD4-10LF8-24-2S | 1" | - | - | - | - | €109.61 | |
![]() |
SWD4-3LF8-24-2S | 1" | - | - | - | - | €22.46 | |
![]() |
SWD4-8MF2 | 0.05" | - | - | - | - | €3.90 | |
![]() |
SWD4-M1LR5-SR | 1/2" | 4A | 250V AC/300V DC | - | - | €46.51 | |
![]() |
SWD4-M1LR5-RS | 1/2" | 4A | 250V AC/300V DC | - | - | €46.51 | |
![]() |
SWD4-M1LR5-1-2S | 1/2" | 2A | - | - | - | €27.26 |
Explore Products
- JUSTRITE 896000 JCB8960001 / 8960001 Flammable Safety Cabinet, Manual Close, 2 Shelves, 60 Gallon, Yellow
- BOSCH 1613435014 Screw
- BALDOR / DODGE 120333 JA X 9/16 KW JAX9/16 QD Bushing
- RUD CHAIN 7907508 VRS-16t-M56 Eye Bolt, M56 Nominal Size, 161 mm Pitch, Metric Thread
- BISHOP-WISECARVER BLH4B
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL1556W Wall Switch, 1 Pole, 3 Position, Center Off, 15A, White
- APPLETON ELECTRIC DRS340120N50
- MILTON-INDUSTRIES 462 Tractor And Road Grader Valve, Replacement, Tr 218A Tire And Rim
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug and Switch Lockout Devices
- Steam Table Food Pan Accessories
- Warning Whips
- Pressure Washer Connectors and Adaptors
- Door Bottoms
- OIL SAFE Utility Lids
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- ASCO VALVES 8256 Series Brass Solenoid Valve
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Neck, Round
- VESTIL Speed Bumps
- EATON BW Series Main Circuit Breakers
- ULTRATECH Ultra Drain Guard Economy Frame, Square/Rectangle
- ENERPAC Gauges
- CARRIER Contactors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EU1E-SWD-1AX-2 Single T-Housing Module
€218.00 /unit




