EATON ES4T1R1RF3 Elevator Control Switch, Red Pilot Light, 480 V, 200A, #6-250 Kcmil Al Or Cu
Get it by Monday, Apr 13
€15,589.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Control Switch |
| Amps | 200A |
| Cord Size | 250 kcmil to #6 |
| Length | 11 7/25" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Notes | Class J Fuses Not Included, Standard Overside Enclosure To Mount Control Power Transformer Fire Safety Interface Relay And Control Terminal Blocks, Optional Neutral Lug Size Same As Line And Load. |
| Product Height | 32.63" |
| Product Name | Eaton Elevator Control Switch |
| Product Width | 20.38" |
| Special Features | 120 Vac Coil Fire Safety Interface Relay, Three-Pole Fire Alarm Voltage Monitoring Relay, Red Pilot Light, No Neutral Lug |
| Type | Elevator Control Switch |
| Voltage | 480V |
| Wire Material | Aluminium, Copper |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 34.2 |
| Ship height (cm) | 82.88 |
| Ship length (cm) | 28.65 |
| Ship width (cm) | 51.77 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Cord Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ES1T1R1RF1NB | 480V | 30A | #8 to # 14 | €11,200.85 | |
| ES1T1R1GF3 | 480V | 30A | #8 to # 14 | €7,910.85 | |
| ES1T1R1GF1B | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,660.61 | |
| ES1T1R2GB | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,554.06 | |
| ES1T1R1F3NB | 480V | 30A | #8 to # 14 | €11,010.61 | |
| ES1T1R2GF1B | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,893.44 | |
| ES1T1R1RF3B | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,660.61 |
Explore Products
- DYNABRADE 51605 Deluxe Wet Sander/Polisher
- MAIN FILTER INC. MF0203026 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.95 Inch Height
- NIBCO CA14650 4518-3 Flush Reducer Bushing, Spg x F, 3 x 2 Inch Size, PVC, Dark Grey
- KIPP K1340.45280 Tongue, Quarter-Turn Cam Locks, 45 mm Tongue Length, 19 mm
- HUMBOLDT H-2683.7 Extension Cable, For Maturity Sensor System, 6m
- BOSTON GEAR MCB818 Cored Bar, 1.125 Inch Dia., 13 Inch Length, 660 Cast Bronze
- HAYWARD SB2125FE
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil Protection Controls
- Pipette Accessories
- Leather Palm Gloves
- Cable Supports
- Air Velocity Monitor Accessories
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x FPT
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- TEMPCO Hi-Density Cartridge Immersion Heaters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X1500 Gas Springs
- LARSON ELECTRONICS LLC HAL Series, Hazardous Location Fixture
- LINN GEAR Double 200 Series Strand Sprockets
- OSG Carbide Double End Ball End Mills
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Venturi Style Blowers
- HUB CITY 265L Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ES4T1R1RF3 Elevator Control Switch, Red Pilot Light, 480 V, 200A, #6-250 Kcmil Al Or Cu
€15,589.81 /unit
