EATON ECX09B5ATA-A Non-Reversing Electronic Motor Starter, 120V, NEMA 4X, 0.1-0.16 FL A, ON/OFF Sel. switch
Get it by Wednesday, Apr 8
€672.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Actuator Type | ON/OFF selector switch |
| Amps Rating | 7A |
| Coil Voltage | 120V |
| Height | 13.31" |
| Indicator Color | Red |
| Indicators | RUN Pilot Light |
| Length | 6.7" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Notes | Non-Combination Ampere Rating. See Tab 1 For Enclosure Type/IP Rating Cross-Reference. No Disconnect. |
| Operation | Non-Reversing |
| Product Name | Eaton XT IEC electronic motor starter |
| Type | Non-combination |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.55 |
| Ship height (cm) | 33.81 |
| Ship length (cm) | 17.02 |
| Ship width (cm) | 24.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ECX09B1AAA-H | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-E | 7A | 3 | 6" | €638.69 | |
| ECX09B1AAA-I | 7A | 3 | 10 23/25" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-B | 7A | 3 | 6" | €598.89 | |
| ECX09B1AAA-F | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-G | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-K | 7A | 3 | 6" | €598.89 |
Explore Products
- ACCUFORM SIGNS TAR148 Danger Tag By The Roll 6-1/4 x 3
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20103852-60 Conveyor Belt 2 ply 65 Urethane Blue 60 Inch Width
- SLOAN 1171009 Urinal
- HALLOWELL UESVP1288-6A-PT Box Locker, 12 Inch x 18 Inch x 78 in, 6 Tiers, 1 Units Wide, Clearview, Electronic Keypad
- SCHNEIDER ELECTRIC 9001K3L35LRRH13 Illuminated Push Button 30mm 1no/1nc Red
- SHARPE VALVES 4371006130 Globe Valves, Straight, 1/2 Inch Pipe Size, Stainless Steel Body, PTFE Seal
- PARKER 07A48A18A4FD
- EATON C25DNB330A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, 48 Vdc, 2 And 3-Pole, 3-Pole, Non-Reversing
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant and Disposable Aprons
- Display Cases
- Belt Driven Exhaust Fans
- Vacuum Buffers
- Wire Mesh Slings
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 208Y/120 Tap Secondary Volts
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- CHASE DOORS Flexible Swinging Door, Metallic Gray
- DIXON Clamp True Wyes
- PASS AND SEYMOUR Rotary R Series Dimmers
- GROVE GEAR GRG Series, B-D Style, 826 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- PLAST-O-MATIC EBVF2-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09B5ATA-A Non-Reversing Electronic Motor Starter, 120V, NEMA 4X, 0.1-0.16 FL A, ON/OFF Sel. switch
€672.53 /unit

