EATON ECX09B5ASA-B Non-Reversing Electronic Motor Starter, 120V, 0.16-0.24 FL A, NEMA 4X, ON/OFF Sel. switch
Get it by Wednesday, Apr 8
€610.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Actuator Type | ON/OFF selector switch |
| Amps Rating | 7A |
| Coil Voltage | 120V |
| Full Load Amps Range | 0.16-0.24A |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Notes | Non-Combination Ampere Rating. See Tab 1 For Enclosure Type/IP Rating Cross-Reference. No Disconnect. |
| Operation | Non-Reversing |
| Type | Non-combination |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.05 |
| Ship height (cm) | 33.81 |
| Ship length (cm) | 17.02 |
| Ship width (cm) | 24.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ECX09B1AAA-H | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-E | 7A | 3 | 6" | €638.69 | |
| ECX09B1AAA-I | 7A | 3 | 10 23/25" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-B | 7A | 3 | 6" | €598.89 | |
| ECX09B1AAA-F | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-G | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-K | 7A | 3 | 6" | €598.89 |
Explore Products
- EATON ECN5512AAC-P6R63/B Pump Panel, 110/120 VAC V Coil, Auto/Hand/Off Action, Nema 1/3R Enclosure
- PEER CHAIN 7791 Connecting Link, 12B Pitch
- ECEF 806 Pitch Tap, 8mm Size, Metric Coarse
- CRESTWARE SWI407R Portable Can Opener, Red
- STAFFORD MFG 15C100100 Precision Sleeve Coupling, 2 Piece Split, Clamp Type, 1 x 1 Inch Square I.D., 316SS
- HUB CITY 0220-14200 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
- OSG 457110211 Corner Radius End Mill, Wxs, 4 Flutes, 10 mm Milling Dia., 15 mm Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanding Belts
- Paint Trays and Buckets
- Door Hinges
- Logistics Straps
- Hydraulic Valves
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- LAB SAFETY SUPPLY Erlenmeyer Flask
- WALTER TOOLS Indexable Face Mills
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Extension Springs
- DICKSON 4 Inch Pressure Chart Recorders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09B5ASA-B Non-Reversing Electronic Motor Starter, 120V, 0.16-0.24 FL A, NEMA 4X, ON/OFF Sel. switch
€610.83 /unit

