EATON ECN1802EHB-A30 Combo Starter, Non-Reversing, Top-Mounted, 30A/250V, 3-Phase, 208V/60 Hz Pri. Control
Item: BJ3PUFModel: ECN1802EHB-A30
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item NEMA Combination Starter
Accessories With Control Power Transformer
Actuator Type HAND/OFF/AUTO selector switch
Auxiliary Contacts Side Mounted
Contact Configuration 2NO
Fuse Clip Amps Rating 30A
Fuse Clip Type Type R
Fuse Clip Voltage Rating 250V
Height 11"
Length 31"
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Nema Size NEMA Size 0
Phase 3
Product Name Eaton Freedom Nema Enclosed Control
System Voltage 208V/60 Hz Primary, 120V/60 Hz Secondary Control Power Transformer
Type Combination Non-reversing Starter
Width 12"