EATON E58-30DPS280-HD Photoelectric Sensor, 1.18 Dia., Distance 11 Inch, Pnp 100 Ma, Npn 100 mA At 30VDC
Item: BJ3DQBModel: E58-30DPS280-HD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration PNP And NPN Open Collector
Contact Rating PNP, 100 MA, NPN, 100 MA at 30V DC
Cord Length 79.2 ft.
Enclosure Material Stainless Steel
Height 4 9/25"
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP69K
Led Indicator Output Status, Red
Length 1.18"
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 100 mA
Operating Mode Background Suppression
Operating Temperature - Min -40°F
Product Name Eaton Harsh-duty Sensor
Protection Type Latching Short Circuit
Sensor Type Back Ground Suppression
Switch Type Photoelectric
Width 1.18"