EATON E57P-12SPC2-C2 E57P Prox, 12Mm, Dc, Sh, Pnp, Nc, Std, Sn=2Mm | BJ3CXN 45KK91
EATON E57P-12SPC2-C2 Cylindrical Proximity Sensor, 10 to 48 VDC, 2000 Hz Proximity Sensor, 3 Wire PNP, 2m Cable
Item: BJ3CXNModel: E57P-12SPC2-C2Cross Ref: 45KK91
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating Not Rated
Body Material Stainless Steel
Dc Supply Voltage Rating 10-48V DC
Display Qty 1
Electrical Connection Bare Wire
Electrical Installation Type Prewired Cable
Features 360 Degree Led Indicator, Laser-Engraved Label, Short Circuit Protection
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Ip Rating IP69K
Length 6 1/4"
Load Current - Maximum 10 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 4X, NEMA 6P
Nominal Sensor Diameter M12 Threaded
Number Of Wires 3
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -40°F
Output Circuit PNP
Output Circuit Contact Form NC
Output Circuit Current - Maximum 300 mA
Output Circuit Type PNP
Overall Height 64 mm
Product Height 2"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 5 1/4"
Sensing Distance - Maximum 2 mm
Sensing Face Shielding Shielded
Sensing Method Inductive
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 12 mm