Item: BJ3CMDModel: E57LAL12A2
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Accuracy Less Than 3% Sensing Range
Cable Type PVC
Contact Configuration 2-Wire AC, No
Contact Rating 250 mA @ 250V
Cord Length 79.2 ft.
Diameter 0.472 mm
Height 0.47"
Input Voltage 20-250V
Length 2.46"
Measurement Range 12 mm
Output No
Primary Type Inductive Proximity Sensors
Series E57 Series
Shielding Shielded
Supply Voltage 250V AC
Switching Amps 250 mA
Width 0.47"