EATON E2M3800TMW E2 Mining Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, M-Frame, E2M | BJ2UCX
EATON E2M3800TMW Interchangeable Magnetic Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, 3P, 800A, M Frame
Item: BJ2UCXModel: E2M3800TMW
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Trip Unit
Amps Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Trip Unit
Circuit Breaker Type E2M
Class Mining
Frame M
Height 4"
Interrupt Rating 25 KAIC at 600V AC, 22 KAIC at 250V DC, 65 KAIC at 240V AC, 35 KAIC at 480V AC
Length 7"
Number Of Poles 3
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Trip Unit Only
Voltage Rating 250V DC
Width 4"