EATON E2LME3400NN E2 Mining Molded Case Circuit Breaker Frame, L-Frame, E2Lme | BJ2UBV
EATON E2LME3400NN Specialty Case Circuit Breaker Frame Only, 600VAC/250VDC, 400 3P, Line/Load Terminal
Item: BJ2UBVModel: E2LME3400NN
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Frame
Amps Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2LME
Class Mining
Frame L
Height 10 3/4"
Interrupt Rating 35 KAIC at 600V AC, 42 KAIC at 250V DC, 65 KAIC at 480V AC, 10 KAIC at 1000Y/577V AC, 100 KAIC at 240V AC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Rating 3600-4400A
Trip Type Interchangeable Magnetic Only
Type E2 Mining
Voltage Rating 600V AC/250V DC