EATON E2LM3600MRW E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, L-Frame, E2Lm | BJ2UBC
EATON E2LM3600MRW Molded Case Circuit Breaker, 1750-3500A, 3-Pole, 600A, 1000Y/577 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2UBCModel: E2LM3600MRW
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 600A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2LM
Class Mining
Frame L
Height 10 3/4"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 1000Y/577V AC, 100 kAIC at 240V AC, 42 kAIC at 250V DC, 35 kAIC at 600V AC
Length 4.06"