EATON E2K3350T E2 Mining Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, K-Frame, E2K | BJ2THU
EATON E2K3350T Interchangeable Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, 3P
Item: BJ2THUModel: E2K3350T
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Trip Unit
Amps Rating 350A
Circuit Breaker Frame Type Trip Unit
Circuit Breaker Type E2K
Class Mining
Frame K
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 35 KAIC at 480V AC, 65 KAIC at 240V AC, 25 KAIC at 600V AC, 10 KAIC at 250V DC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1750-3500A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Voltage Rating 600V AC/250V DC