EATON E10T115AL Toggle Switch, Ac Rated On/Off, 125 VAC, 28 VDC, 15A, 3/4 Hp Power Rating, Spst Contact
Item: BJ2QAFModel: E10T115AL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Toggle Switch
Bushing Length 0.47"
Height 1/5"
Length 5 1/2"
Lever Length 0.563"
Rating 15A at 125V, 10A at 250V, 1/2 hp at 50V
Series Series E10
Switch Type Toggle Switch
Terminals Solder Lug
Throw Type Single-throw
Width 4"