EATON DH367UGKLP Quick Connect Safety Switch, Single-Throw, Heavy Duty, 800A, 600V, 3-Pole, Unfused
Get it by Thursday, May 21
€76,164.81 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 800A |
| Fuse Configuration | Unfused |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 62.23" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 21.73" |
| Series | Series K |
| Special Features | Posi-Lok |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 243 |
| Ship height (cm) | 158.06 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 55.19 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 54211 Chucking Reamer, ‎0.153 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Carbide, 2-1/2 Inch Length
- OETIKER 17800210 Screw Clamp, 0.35 Inch Band Width, 0.6 mm Thick, 199 to 210 mm Size Range
- VELVAC 35430 Butt Splice Connector 16-14 Awg Yel
- IFM IGS235 Cylindrical Proximity Sensor, 10 To 30VDC, 300 Hz Proximity Sensor Op Freq, 3 Wire Npn
- VERMONT GAGE 111432950 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.3295 Inch Size
- STREN-FLEX EEF1-901CB-8 Web Sling Body Body 8 Feet 1600b W 1 In
- MAIN FILTER INC. MF0599063 D85B25WV Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Viton Seal, 6.14 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC GPE350
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Chain Barriers
- Right-To-Know Binders
- Swivel Joints
- Polyurethane Hoses
- Voice Data Jack Accessories
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- FACOM 115A Monkey Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- PARKER Brass 3-Way Mini Ball Valve, Comp. x Comp. x Comp.
- CEMENTEX USA Folding Shotgun Sticks
- 80/20 10 Series 1002 Two Adjacent Open T-Slotted Profile Extrusions
- HUBBELL - BRYANT Industrial Extra Heavy Duty Locking Connectors, 30A
- MILWAUKEE Laser Level Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH367UGKLP Quick Connect Safety Switch, Single-Throw, Heavy Duty, 800A, 600V, 3-Pole, Unfused
€76,164.81 /unit

