EATON DH366UGKSNLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 600V, 3-Pole, Unfused, Cam-Lok Reverse Pin
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 600A |
| Fuse Configuration | Unfused |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 74.34" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 166.5 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 40.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON C25DNF250R-GL Definite Purpose Contactor, 50A, Quick, 12 Vac, 50/60 Hz, 2-Pole, 65A, Non-Reversing
- BURNDY YA3C2TC14E2 Compression Lug, 1.25 Inch Barrel Length, White
- GRAINGER SPOOL-0075X18.00-7-4 Sanitary Spool, 304 Stainless Steel, Clamp X Clamp, 3/4 Inch X 3/4 Inch Tube Od
- MAIN FILTER INC. MF0262630 FFKPVL171025ABS Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0358528 WG173 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.94 Inch Height
- PALMGREN 9684533 84533 Lathe Tool Bit Set, 1/2 Inch Size, Carbide
- DMS DMS 05582 Disaster Evacuation Tag
- SEALMASTER TREL 8 1500800000 Rod End Bearing, 1/2 Inch Bore, 1/2 Inch Housing Width, Male, 1/2-20 UNF, Left Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- Tire Repair Tools
- Tampers
- Personal Eye Wash Stations
- Titanium Rods
- LOUISVILLE L-3016 Series Fiberglass Step Ladders
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 4 mil Thick, Yellow
- MUELLER INDUSTRIES 692M Duplex Basket Strainers
- ANVIL C160 Series Cable Toggles
- PROTO Impact Socket Retaining Pins / Rings
- DELTA LOCK SFIC-Keyed Cam Locks
- DYNAQUIP CONTROLS EYH Series 3 WAY Brass Ball Valve
- APPLETON ELECTRIC 3 Pole Circuit Breaker Enclosures
- VIBCO MHI Silent Pneumatic Turbine Vibrators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH366UGKSNLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 600V, 3-Pole, Unfused, Cam-Lok Reverse Pin

