EATON DH366NRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 600V, 3-Pole, Nema 3R, Posi-Lok Reverse Pin
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 600A |
| Fuse Configuration | Fusible With Solid Neutral |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 74.34" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 16.1" |
| Series | Series K |
| Special Features | Posi-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 166.5 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 40.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- BALDWIN FILTERS V1560 Crankcase Emission Absorber Length 32 In
- CLIMAX METAL PRODUCTS RC-125-S Coupling Rigid Steel
- WINSMITH E35XDSS5X320H0 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
- VERMONT GAGE 141171420 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.7142 Inch Size
- MARTIN SPROCKET 2 C 120 Q Sheave, MST Bushing, 12.4 Inch Outside Dia., 2 Groove, 12 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- BALDOR / DODGE 029035
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Floor Heating Kit Accessories
- Walk Ramps
- Dock Lights
- Thermocouple Probes
- Fiberglass Rod Stock
- PROTO Torx Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Alloy Steel
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- MONARCH Paperless Recorders
- EATON XR Series Rocker Switches
- SUPERIOR Mechanics Style Needlestick Resistant Gloves
- MAXCORE Elbows
- ABILITY ONE Shovels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH366NRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 600A, 600V, 3-Pole, Nema 3R, Posi-Lok Reverse Pin

