EATON DH365URKSNLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 400A, 600V, 3-Pole, Unfused, Cam-Lok, Nema 3R
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 400A |
| Fuse Configuration | Unfused |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Height | 74.34" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 16.1" |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 166.5 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 40.89 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- VERMONT GAGE 911197000 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.97 Inch Size
- SIOUX CHIEF 682XL5240PK
- ZURN FD2275-PV2 Shower Stall Drain With Round Stainless-Steel Strainer
- DYNABRADE 64957 Tracking Knob Support
- SPEARS VALVES 1429-212BC Reducer Coupling, Insert x Insert, 1-1/2 x 1-1/4 Size, PVC
- WALTER TOOLS CNGN120416TM-S WBK30 7823819 Diamond Turning Insert, Neutral, 3/16 Inch Thick, 0.0630 Inch Corner Radius
- PLAST-O-MATIC TCAFEN5-3-075EPT-PV-A Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, NPT Threaded Connection, PVC, 3/4 Inch Size
- PLAST-O-MATIC TEBVF5-5-200VS-PV Electrically Actuated Ball Valve, PVC, Socket Connection, FKM Seal, 2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdrivers
- Rotary Encoders
- Thermometer Accessories
- Incubator Accessories
- Non-Illuminated Selector Switch Operators
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja Lite Work Gloves
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread,Polypropylene White
- MITEE-BITE PRODUCTS INC 9 Series Clamp
- ANVIL C-Clamps
- NOTRAX Déco Design Washable Dust Control Mattings
- SOUTHWIRE COMPANY Maintenance Pro Series Clamp Meter
- GATES Super HC Powerband V-Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH365URKSNLC Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 400A, 600V, 3-Pole, Unfused, Cam-Lok, Nema 3R

